Tarhana

Yeni

Tarhana, Erzincan Yöresinde, gendime olarak bilinen, yarma, kırma ,dövme gibi isimlerlede anılır. Buğdayın dövülmesi ile elde edilen tarhana anadoluda sıkça kullanılır.Tarhana yapımı:

Ekşimeye bırakılmış ayran ile gendime, biber, domates, tuz karıştırılarak kaynatılır. Kaynayan tarhana sabaha kadar bekletilir. Daha sonra dinlenmiş tarhana küntlenir ve kurutmaya bırakılır. Kurutulan tarhana özellikle kış mevsiminde, bir çorbalık alınarak ılık suda çözdürülerek pişirilir..

Tarhana Çorbası nasıl yapılır

Malzemeler:

Büyükçe bir kase kadar gendime tarhanası
Akşamdan suya konulmuş kuru fasulye
1 baş soğan
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı tereyağı
Kemikli Et veya et suyu (Her ikisi olmadan sade de olur)
Doğranmış dereotu ve maydanoz
Tuz,karabiber,pul biber

YAPILIŞI:
Kurutulmuş gendime tarhanası akşamdan veya birkaç saat önceden ılık suya konur bekletilir.Gen ellikle bu çorba düdüklü tencerede yapılır. Bir baş soğan tencerede yağda kavrulur salça ve kemikli parça et ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra tarhana ,fasulye ve su eklenir. Dereotu,maydanoz,tuz,karabiber,pul biber ilevesiyle pişmeye bırakılır. Düdüklü tencerenin kapağını açtığınızda mis gibi çorbanın kokusu cezbeder.
Afiyet olsun!!!
*Parça kemikli et yoksa et suyuyla oda yoksa sade suyla da çok lezzetli olur.

No customer comments for the moment.

Bir Yorum Yaz

Tarhana

Tarhana

Tarhana, Erzincan Yöresinde, gendime olarak bilinen, yarma, kırma ,dövme gibi isimlerlede anılır. Buğdayın dövülmesi ile elde edilen tarhana anadoluda sıkça kullanılır.Üst